30.04.2025

АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ У ЗАКЛАДАХ ВИЩОЇ ОСВІТИ В ДОБУ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ

Лекцію на тему: «Академічна доброчесність у закладах вищої освіти в добу штучного інтелекту» було проведено24 квітня доценткою каф. УДІД ННІ «ПДАБА» Валентиною Бабенко для здобувачів першого та другого освітнього рівня ННІ «ПДАБА» у рамках просвітницького проєкту «Тиждень права інтелектуальної власності в УДУНТ».

Особливу увагу слухачів привернула спроба лектора проаналізувати вплив штучного інтелекту на академічну доброчесність а також ті ризики та виклики, які вже виникли в освітній сфері. За спостереженням лектора вже під час останньої, зимової сесії ШІ використовувався для порушення академічної доброчесності, зокрема, для створення підроблених навчальних матеріалів та використання здобувачами несанкціонованої допомоги від ШІ під час виконання тестових завдань, написання текстів курсових робіт, рефератів, тощо.

Здобувачі та викладачі економічного, архітектурного, будівельного факультетів ННІ «ПДАБА», присутні на лекції, на основі наданої інформації про практику використання елементів і систем штучного інтелекту (ШІ) у освітньому процесі, дійшли до висновків, що сучасні технології, які змінили характер навчання на більш інтерактивний та дали широкі можливості вищій освіті перейти на якісно інший технологічний рівень, у той же час, стали загрозою знищення академічної доброчесності здобувачів освіти.

Лектор запропонувала присутнім результат проведеного цікавого, дещо провокаційного експерименту: познайомитись з думками штучного інтелекту щодо порушення академічної доброчесності за допомогою штучного інтелекту. Висновок ШІ абсолютно співпадав з висновками присутніх: мають бути чіткі визначення доброчесності, адаптовані до цифрового середовища; ШІ можна використовувати тільки для допоміжних навчальних цілей; генерація відповідей на іспитах за допомогою ШІ має бути заборонена.

Тож, розгляд цієї актуальної теми на різних платформах, у форматі воркшопів та інтерактивних лекцій під час «Тижня права інтелектуальної власності в УДУНТ», на думку Валентини Бабенко, має посприяти якнайскорішій розробці політики університету, яка буде спрямована на підтримку академічної доброчесності в умовах швидкого технологічного розвитку.

?>
вгору